Danes je moj računalniški prostor pridobil novo atrakcijo - Samsungov 22-palčni monitor SyncMaster 226BW. Podajam opis prvih izkušenj ter spoznanj.
Glavne karakteristike tega zaslona:
- velikost: 22-palčna diagonala, razmerje slike 16:10, 1680x1050 pixlov
- odzivni čas: 2ms
- kontrast: 1000:1 (s vklopljeno funkcijo dinamičnega kontrasta 3000:1)
- svetilnost: 300cd/m2
- velikost pike: 0,282mm
- barv: 16.777.216 (16mio)
- priključki: VGA, DVI
- dimenzije: 514,6 x 422 x 219,3 mm
- teža: 6,9 kg
V paketu je poleg monitorja še CD z gonilniki in navodili za uporabo, trije kabli (napajalni, DVI in VGA), krpica za brisanje prahu, podstavek za monitor (z ličnim vijakom, za katerega ne potrebujemo izvijača) ter nekaj papirja (med katerimi sem zasledil tudi opozorila, da "mrtve pike" niso okvara, dokler jih ni dovolj - mimogrede - prijazni prodajalec pri
Rolanu mi je zagotovil, da problemov z mrtvimi pikami pri teh monitorjih še do sedaj niso imeli).
Zaslon ima zelo enakomerno osvetlitev in prekrasne barve. Roba okoli zaslona sploh ni veliko, kolikor pa ga je, pa je v zelo
stajliš črni odsevni barvi. Spodaj ima približno 1 cm širok svetli trak, na katerem je desno napisano, kateri gumbi se diskretno skrivajo na spodnjem robu. Reklamne nalepke, s katerimi je monitor oblepljen, se zlahka odstranijo (in pozneje po potrebi morda znova pritrdijo). Monitor nima nobenih motečih napisov. Spodaj se na sredi bohoti Samsungova znamka, zgoraj pa le na levi strani model, na desni pa "2ms 3000:1" napis. Desno spodaj je opazen okrogel gumb za vklop in izklop monitorja. Obroba tega gumba zasveti v modri barvi takrat, ko je monitor prižgan, oziroma utripa, ko je monitor v stanju pripravljenosti ali pa ne najde signala.
Monitor ima pod robom pet tipk, s katerimi ga upravljamo. Prva tipka sproži OSD menije za napredno konfiguracijo. Če po pravici povem, v te menije sploh še nisem zašel, saj je slika idealna že
iz škatle. Druga tipka menjuje profile. Profilov je sedem: Custom (Ročno), Text, Internet, Game, Sport, Movie in Dynamic Contrast (dinamični kontrast). Slednji je Samsungova pogruntavščina, in sicer je to profil, ki samodejno nastavlja osvetljenost in kontrast glede na vsebino, ki jo zaslon prikazuje. V praksi to pomeni, da bo črna barva vedno črna in bela vedno bela. V temnejših "prizorih" se svetlost svetlejših delov slike zmanjša in tako se prepreči efekt žarjenja, ko se nam zdi, da je bela barva na črnem ozadju preprosto preveč kričeča.
Tretja tipka, ki se skriva pod desnim robom zaslona, služi hitri nastavitvi svetlosti. Prve štiri tipke skupaj so za sprehajanje po menijih, ko je situacija primerna. S prvo tipko gremo nazaj, v meni in iz njega, druga in tretja tipka sta naprej in nazaj, četrta pa služi potrditvi izbire. Izven menijev četrta tipka menjuje med digitalnim DVI ter analognim VGA priključkom. To je zelo uporabno, če imate, tako kot jaz, doma preveč računalnikov in premalo monitorjev
, saj lahko na ta monitor priklopite dva računalnika. Enostavno: enega (npr. prenosnika) preko VGA kabla, drugega (npr. domačega stacionarca) pa preko DVI. Četrta tipka vam omogoča enostavno preklapljanje med računalnikoma, če sta oba prižgana in priključena.
Peta tipka služi samodejni namestitvi osnovnih nastavitev, v kolikor se trenutno prikazuje analogni VGA signal. Digitalni signal preko DVI ne potrebuje pozicijskih nastavitev, saj je že v osnovi točno določen, in tako pri "DVI načinu" ta tipka ne bo ničesar nastavljala.
Monitor potrebuje 2 sekundi od vklopa do prikaza slike (lučka v obrobi gumba za vklop zasveti v trenutku, ko tega stisnemo). Za menjavo resolucije potrebuje monitor prav tako 2 sekundi.
Po nekaj urah dela z monitorjem sem izmeril še njegovo električno porabo, saj je to pri meni vedno pomembna zadeva. Prižgan monitor, ki kaže sliko, porablja 29,5W do 30,5W. Manjša številka je bila izmerjena, ko je monitor kazal le belo barvo, nekaj več pa je monitor porabljal za prikaz črnega zaslona. V stanju pripravljenosti (v bistvu sem preklopil na vhod, ki ga nisem uporabljal, in monitor se je izklopil) je poraba 10,7W. Ta številka nam pove, da je monitor do neke mere varčen, če ni potrebe po prikazu slike, vseeno pa ga je bolje izklapljati, ko gremo od računalnika (to je na splošno dobro - monitor bo dlje živel, manj se bo grel, manj sevanja bo oddajal (če ga sploh kaj), manj elektrike bo žrl ter navsezadnje bo prijaznejši okolju).
<background courtesy of bohak.si>
Z monitorjem sem zaenkrat zadovoljen. Kako le ne bi bil, če pa sem presedlal iz 15,5-palčnega CRT monitorja na to 22-palčno široko-zaslonsko (upravičeno imenovano) pošast. V dobrem smislu, seveda.
PS:
Če imate slučajno pri roki (ali na podstrešju) očala, ki imajo levo steklo rdeče, desno pa modro (ali modro-zeleno), pokukajte skozi njih naslednjo fotografijo, ki sem jo pripravil prav za njih. Videli boste monitor v vsej svoji tridimenzionalnosti. Če se sprašujete, kako velik zgleda v živo, pa ga pojdite gledat v trgovino (z gledanjem ni potrebno še nič kupiti
)
3D fotografija monitorja za rdečo-modra očala. Klik za povečavo.